جهت آشنایی با خدمات سونوگرافی، رادیولوژی و رادیوگرافی فک و دندان (پانورکس) در وب سایت سونوگرافی و رادیولوژی مروارید ری، با ما همراه باشید

سونوگرافی:

این مرکز مجهز به سونوگرافی Mindray resona رنگی پیشرفته با پروبهای تخصصی high frequency می باشد.

سونوگرافی و رادیولوژی مروارید ری
سونوگرافی بارداری

سونوگرافی غربالگری سه ماهه اول (NT-NB)
زمان اندازه گیری NT و NB از 11 هفته و 2 روز تا 14 هفته و 2 روز می باشد هر چند بهترین زمان انجام 12 هفته است
در این مرکز سونوگرافی غربالگری اول توسط متخصص رادیولوژی دارای تاییدیه FMF (fetal medicine foundation) از انگلستان و طبق پروتوکل انجمن رادیولوژی انجام می گیرد.

سونوگرافی و رادیولوژی مروارید ری

NT به معنای ضخامت لایه شفاف پشت گردن جنین می باشد که در موارد مبتلا به اختلالات کروموزومی به خصوص سندرم دان (مونگولیسم) و چند ناهنجاری دیگر (به خصوص ناهنجاری های قلبی) افزایش پیدا می کند.
NB ((nasal bone به معنای استخوان بینی می باشد که تشکیل نشدن آن در این سن شک به مشکلات کروموزومی را افزایش می دهد.

سونوگرافی و رادیولوژی مروارید ری

بررسی NT و NB تستها غربالگری بوده به این مفهوم که به طور قطع سلامت و یا مشکل جنین را مشخص نمی کند ولی در کنار آزمایشات غربالگری سه ماهه اول جهت تعیین ریسک مشکلات جنین استفاده شده که اگرریسک ناهنجاری جنین از حد مشخصی بالاتر باشد جهت بررسی قطعی مشکلات کروموزومی تست کاریوتایپینگ (با نمونه برداری از پرزهای کوریونی و یا مایع آمنیوتیک) انجام می پذیرد.
این سونوگرافی نیاز به آمادگی خاصی ندارد فقط 15 دقیقه قبل از انجام سونوگرافی توصیه به مصرف شیرینی توسط مادر جهت بالا بردن قند خون می شود که باعث افزایش تحرک جنین و قرار گیری آن در موقیت مناسب جهت بررسی می گردد.
سونوگرافی آنومالی اسکن (ناهنجاری های جنینی) در هفته 18-22 بارداری
در هفته‌های 18 تا 22 بارداری انجام می شود و یک ارزیابی دقیق از ساختار آناتومیک جنین (شامل جمجمه، مغز، قفسه سینه، قلب، احشاء شکمی شامل معده و روده ها، کلیه و مجاری ادراری و اندام ها) می باشد و یکی از مهمترین سونوگرافی های طول بارداری است.

سونوگرافی و رادیولوژی مروارید ری

این سونوگرافی نیز نیاز به آمادگی خاصی ندارد و فقط 15 دقیقه قبل از انجام توصیه به مصرف شیرینی توسط مادر میگردد.
اکوکاردیوگرافی قلب جنین نیز در هفته 18-22 بارداری همراه با بررسی آنومالی قابل انجام می باشد که به طور دقیقتری ساختار و عملکرد قلب جنین بررسی می گردد و از آنجاییکه مشکلات قلب جنین جزء شایعترین ناهنجاریهای جنین باشد توصیه به انجام آن در بسیاری موارد توصیه می شود.

سونوگرافی و رادیولوژی مروارید ری
سونوگرافی و رادیولوژی مروارید ری

سونوگرافی بررسی ناهنجاری های دیررس در هفته 27-30 بارداری قابل انجام می باشد و قویا توصیه به انجام آن می گردد
در این سونوگرافی مواردی از ناهنجاریهای جنین که تظاهرات آن دیرتر می باشد (از جمله هیدروسفالی و فتق ها دیافراگمی) بررسی شده و اهمیت آن در درمان به موقع بعد از تولد می باشد.

سونوگرافی و رادیولوژی مروارید ری

سونوگرافی رنگی داپلر جنین که به روش سونوگرافی رنگی عروق مورد بررسی قرار می گیرد که شامل بررسی شرایین رحمی مادر جهت بررسی خونرسانی به بافت جفت ، بررسی عروق بندناف جنین جهت بررسی خونرسانی به جنین و رد IUGR (نارسایی رحمی جفتی) و بررسی عروق جفت جهت رد چسبندگی جفت به رحم مارد می باشد که با توجه به شرایط بارداری در طول بارداری قابل انجام می باشد و الزام آن توسط متخصص زنان تعیین می گردد.
تعداد موارد نیاز به انجام سونوگرافی در طول بارداری در هر مادر باردار متفاوت بوده و باتوجه به شرایط بارداری توسط متخصص زنان تعیین می گردد .

سونوگرافی و رادیولوژی مروارید ری
سونوگرافی تیروئید و نواحی لترال گردنی

شایعترین موارد نیاز به بررسی تیروئید و بافت گردن در موارد کم کاری و پرکاری تیروئید ، مشکل در بلع ، احساس درد و یا توده در گردن می باشد و در این بررسی بافت تیروئید و غدد بزاقی از نظر سلامت نسج و همچنین ندول و التهاب بررسی می شود و همچننی زنجیره های لنفاوی گردن از نظر غدد لنفاوی و بافت عضلانی و بات چربی گردن از نظر توده های احتمالی که شایعترینش لیپوم (توده چربی) است مورد ارزیابی قرار میگیرد.

سونوگرافی پیشرفته سینه و آگزیلاری

هر زمان که احساس درد و یا توده در بافت سینه ایجاد شود بهترین روش بررسی آن سونوگرافی می باشد که بافت سینه از نظر مجاری شیری ، کیست و توده های احتمالی مورد بررسی قرار می گیرد ، همچنین امکان نمونه برداری از ضایعات و تخلیه کیست تحت گاید سونوگرافی قابل انجام می باشد ، همچنین سونوگرافی سینه جهت چکاپ افراد با ریسک بالا و سن کمتر از 40 سال توصیه می گردد.

سونوگرافی شکم و لگن

در این سونوگرافی ارگانهای داخل شکم شامل کبد، کیسه صفرا، طحال، کلیه ها ، رحم و تخمدان و پروستات مورد ارزیابی قرار می گیرد که به علل متنوعی توسط پزشک درخواست میگردد که معمول ترین آنها درد شکم و لگن ، احساس توده ، سوزش و تکرر ادرار ، نامنظمی و درد سیکل ماهیانه ، چکاپ قبل از بارداری و اختلال در آزمایشات می باشد.
جهت سونوگرافی شکم و لگن بهتر است حداقل ۴ ساعت بیمار باید ناشتا باشد.
در بررسی سونوگرافی از کلیه ها و مثانه و رحم و تخمدان ها و لگن ، مثانه خود را با آشامیدن چند لیوان آب از چند ساعت قبل پر نگه دارید.

سونوگرافی و رادیولوژی مروارید ری
سونوگرافی داپلر بیضه ها و اسکروتوم

سونوگرافی بیضه به‌منظور تشخیص طیف وسیعی از مشکلات مربوط به کیسه بیضه، بیضه یا اپیدیدیم استفاده می‌شود. پزشک ممکن است سونوگرافی بیضه را در شرایطی که فرد در اطراف یا داخل بیضه دچار درد یا تورم باشد و یا احساس توده کند و یا برای بررسی باروری تجویز کند .
از مهمترین موارد مشکلات بیضه مولرد زیر می باشد:
پیچش بیضه (تورشن)
اگر پیچش بیضه فوراً درمان نشود، خون رسانی به بیضه ممکن است قطع شود که در نهایت به مرگ بافت بیضه منجر شود.
در اغلب مواقع، برای پیشگیری از آسیب‌های بیشتر به بیضه به جراحی نیاز است. فرد باید در اسرع وقت بعد از مشاهده درد شدید در بیضه بدون علت آشکار به پزشک مراجعه کند.
اپیدیدیمیت
اپیدیدیمیت تورم اپیدیدیم است که یک مجرای محکم پیچ خورده در پشت بیضه است که اسپرم را نگهداری و منتقل می‌کند. تورم اپیدیدیم می‌تواند به تجمع مایع در اطراف بیضه منجر شود و در نهایت موجب ایجاد توده یا تورم شود.
اپیدیدیمیت اغلب بر اثر یک عفونت رخ می‌دهد.
ناباروری
بیضه‌ها اسپرم را تولید و نگهداری می‌کنند. مشکلات اثر گذار بر بیضه‌ها گاهی اوقات می‌توانند موجب ناباروری در مردان شوند. واریکوسل ، عفونت مزمن از شایعترین علل ناباروری در مردان می باشد.
واریکوسل
اغلب مردم با بیماری واریس آشنا هستند؛ اما با انواع آن آشنایی ندارند؛ چرا که معمولاً تصور بر این است که واریس فقط در پا اتفاق می افتد. اما واقعیت این است که واریس به زبان ساده یعنی گشاد شدن سیاهرگ ها و خراب شدن دریچه های آنها؛ این مسأله باعث عدم توانایی سیاهرگ ها در انتقال مطلوب خون به سمت قلب می شود؛ خون جمع شده در سیاهرگ ها، به تدریج باعث گشاد شدن این رگ ها شده واریس و علامت های آن مثل درد و … به وجود می آورد. بنابراین هر جا که سیاهرگی وجود داشته باشد؛ احتمال بروز واریس هم وجود دارد.یکی از این جاها، بیضه است. در قسمت فوقانی هر بیضه، شبکه ای از سیاهرگهای در هم پیچیده وجود دارد که به آنها «شبکه پامپینیفرم» گفته می شود. اگر به هر دلیل این سیاهرگ ها دچار اختلال شوند؛ واریس سیاهرگهای بیضه به وجود می آید که به آن واریکوسل گفته می شود. واریکوسل به عنوان شایعترین دلیل قابل درمان ناباروری مردانه یاد می شود.

سونوگرافی بافت نرم

مهمترین موارد قابل بررسی در این سونوگرافی شامل موارد زیر می باشد:
التهاب یا توده های بافتهای سطحی بدن
بافت عضلانی ( برای بررسی ضایعات فضا گیر ، هماتوم‌ها و پارگی‌های عضلانی)
مفاصل ( برای بررسی ضایعات روماتولوژیک ، لیگمان‌ها و بورس‌های مفصلی)
در این روش از پروب Ultra High Frequency برای ارائه بالاترین کیفیت تصاویراستفاده می شود.

سونوگرافی و رادیولوژی مروارید ری
سونوگرافی کالر داپلر کاروتید (گردن) و اندامها
سونوگرافی کالر داپلر چیست؟

سونوگرافی رنگی نوعی از تصویربرداری است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای اندازه گیری میزان جریان خون از طریق شریان ها و رگ ها استفاده می شود. تفاوت عمده سونوگرافی معمولی و سونوگرافی رنگی در آن است که یک سونوگرافی معمولی با استفاده از امواج، تصاویر را تولید میکند، اما نمی تواند جریان خون را نشان دهد.
این نوع تصویربرداری کمک می کند تا پزشکان جریان خون را از طریق رگ های قسمت هایی مانند بازو ها، پاها و گردن ارزشیابی کنند. این ارزشیابی می تواند خون های مسدود شده یا کاهش جریان خون را نشان دهد که این اختلال ها می تواند منجر به سکته شود.
سونوگرافی کالر داپلر در بافتهای سطحی و عمقی در این کلینیک انجام می شود. برخی از سونوگرافی های رنگی انجام شده در این کلینیک عبارت است از :
لخته شدن خون (ترومبوز)
عملکرد ضعیف دریچه ها در رگ های پا شما (نارسایی وریدی یا واریس)
عروق مسدود شده (انسداد و یا تنگی شریان)
کاهش گردش خون به پاها (بیماری شریانی محیطی)
اتساع غیر طبیعی سرخرگها (آنوریسم)

نمونه برداری FNA) و (CNB و سایر موارد اینترونشن تحت گاید سونوگرافی

CNB روشی است که در آن با سوزن مخصوص بیوپسی یک تکه از بافت هدف تهیه می شود ولی در FNA با سوزن باریک سلولهای بافت هدف آسپیره شده و جهت ارزیابی به پاتولوژی ارسال می شود.
در این مرکز نمونه برداری با گاید مخصوص که روی پروب سونوگرافی نصب می شود و سوزن بیوپسی را به طور دقیق به محل ضایعه هدایت می کند انجام می شود از مواردی که در این مرکز قابل انجام می باشد:
بیوپسی های تیروئید، پستان، کبد، توده های بافت نرم و پروستات
تزریق موضعی کورتون (در مفصل ، تاندون و لیگامانها)
تخلیه کیست و آبسه
تعبیه کاتتر درناژ

سونوگرافی و رادیولوژی مروارید ری
نوار قلب جنین:

جهت بررسی سلامت جنین و خونرسانی مناسب جفت به خصوص در اواخر بارداری و در مادرانی که احساس کاهش حرکات جنین دارند انجام شده که با حساسیت بالا سلامت جنین را تایید می کند
نوار قلب جنین حرکات و نواسانات ضربان قلب جنین را ثبت می کند و نرمال بودن آن قویا تایید کننده سلامت جنین بوده و در صورت کاهش نوسانات قلب جنین نیاز به بررسی دقیقتر با سونوگرافی وجود دارد
تست نوار قلب جنین، از هفته بیست و هشت بارداری قابل انجام است و در حدود بیست دقیقه طول می کشد.
دلایل انجام تست نوار قلب جنین:
1-در صورتی که مادر احساس کند که جنین تکان نمی خورد و یا فعالیت کمتری دارد
2-زمان زایمان گذشته باشد
3-مادری مبتلا به مشکل پزشکی باشد که بر روی جنین نیز تاثیر می گذارد، مانند دیابت نوع ۱ و یا فشار خون بالا در دوران بارداری
4-سابقه بیماری مادر در زایمان های قبلی
5-در صورتی که جنین به دلیل مشکلات جفت و یا بند ناف، اکسیژن کافی دریافت نکند نیز این تست از سوی پزشک تجویز می شود.
هدف اصلی تست نوار قلب جنین، بررسی ضربان قلب جنین می باشد. در یک نوزاد سالم، ضربان قلب با حرکت افزایش می یابد، و زمان استراحت به حالت طبیعی و نرمال بر می گردد. از آنجایی که نوزاد هنگام تکان خوردن به اکسیژن نیاز دارد، این تست میزان اکسیژن رسانی به نوزاد را نیز بررسی می کند. در صورتی که اکسیژن رسانی به جنین کم باشد، نوزاد واکنش های طبیعی را از خود نشان نخواهد داد.
در هنگام انجام این روش، هیچ گونه، استرسی به مادر و جنین وارد نمی شود

سونوگرافی و رادیولوژی مروارید ری
رادیولوژی

کلیه تصاویر رادیوگرافی معمولی و تخصصی در این مرکز توسط دستگاه های تمام دیجیتال (ِDR) انجام می پذیرد.
رادیوگرافی تخصصی ارتوپدی ، قفسه سینه ، نازوفارنکس ، شکم و لگن و همچنین تصاویرstitching (جهت بررسی زوایای ستون فقرات و اندامها توسط اتصال تصاویر متعدد با نرم افزار) و تعیین سن استخوانی در این مرکز صورت می گیرد.

سونوگرافی و رادیولوژی مروارید ری
رادیوگرافی های رنگی:

رادیوگرافی های رنگی توسط مصرف مواد حاجب صورت میگیرد، رادیوگرافیهای معمول رنگی شامل هیستروسالپنگوگرافی (بررسی ساختار کاویته رحم و لوله های رحمی به خصوص در خانمهایی که جهت باردار شدن اقدام نموده اند) ، باریم سوالو و باریم میل (جهت بررسی ساختار مری و معده )، باریم انما (جهت بررسی ساختار روده بزگ ) و IVP (جهت بررسی سیستم ادراری ) می باشد.

سونوگرافی و رادیولوژی مروارید ری
سونوگرافی و رادیولوژی مروارید ری
رادیوگرافی فک و دندان:

این مرکز مجهز به پانورکس و سفالومتری تمام دیجیتال (DR) با تاییدیه FDA امریکا می باشد

سونوگرافی و رادیولوژی مروارید ری

رادیوگرافی پانورکس یکی از مرسوم ترین رادیوگرافی های تشخیصی در دندانپزشکی است. در این نوع رادیوگرافی دندانپزشک می تواند کل دندانها و استخوان های فک بالا و پائین بیمار را در یک کلیشه ببیند. رادیوگرافی در مشخص کردن ضایعات فک و اطراف دندانها، دندانهای نهفته، میزان استخوان باقیمانده برای درمان های ایمپلنت و پوسیدگی دندانها به کارمی رود.

سونوگرافی و رادیولوژی مروارید ری
سونوگرافی و رادیولوژی مروارید ری
رادیوگرافی تک دندان:

عکس رادیولوژی دندان تصویری است که دندان ها، استخوان ها و بافت های نرم اطراف آنها را با کیفیت و رزولوشن بالا نشان می دهد و پزشک آن را برای تشخیص مشکلات دندان در خواست می کند.
تصاویر رادیولوژی دهان می توانند پوسیدگی ها و تحلیل استخوان های فکی را نمایان کنند.
در این مرکز کلیه رادیوگرافی های دندان شامل بایت وینگ ، پری اپیکال و اکلوزال انجام میشود.

سونوگرافی و رادیولوژی مروارید ری